Jaki sprzęt dla Divemastera?


Oprócz standardowego sprzętu nurkowego Divemaster potrzebuje do wykonywania swoich obowiązków kilka dodatkowych elementów wyposażenia. Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć, że nie jest to lista uniwersalna na każde warunki. W niektórych wodach (Bałtyk vs. Egipt) pewne elementy mogą się sprawdzić lepiej, a inne gorzej.

Urządzenia do sygnalizacji - każdy Divemaster powinien posiadać co najmniej jedno urządzenie do sygnalizacji dźwiękowej oraz jedno do sygnalizacji wizualnej. Jest to standard wymagany zarówno od każdego Divemastera jak i Instruktora.

 

bojka sygnalizacyjna nurkowa, strefa divemasteraBojka sygnalizacyjna (ang. Surface Marker Buoy – SMB) – aby spełniała swoje funkcje musi być odpowiednio długa i dobrze widoczna. Taka bojka najczęściej daje możliwość wystrzelenia spod wody i tym samym zaznaczenia miejsca wynurzenia. My jednak skoncentrujmy się na właściwościach, które czynią z niej przydatny sprzęt ratowniczy. Bojka musi być odpowiednio długa i szeroka (co najmniej 1,5 metra wysokości oraz szerokość około 20 cm). Dzięki temu nawet przy znacznym falowaniu nurek może zostać zauważony. Bojka powinna być zamknięta lubzawór nurkowej bojki sygnalizacyjnej, strefa divemastera wyposażona w kaczy dziób tak, aby po jednorazowym napompowaniu nie uciekało z niej powietrze. W sytuacji braku powietrza na powierzchni przydatny jest króciec do ustnego napełnienia bojki. Dodatkowe elementy to odblaskowa taśma oraz mocowanie u góry bojki (do lightsticka lub stroboskopu). To rozwiązanie przydaje się szczególnie przy wykonywaniu nocnych nurkowań z łodzi, bo wtedy załoga może łatwiej zauważyć wynurzających się nurków.



Stroboskop, Strefa DivemasteraStroboskop – przydaje się zarówno pod wodą jak i na powierzchni. Pod wodą doskonały do zaznaczania miejsca zaczepienia liny opustowej do wraku lub par nurkowych (z powodu potencjalnej szkodliwości świtała stroboskopowego nie powinno się mocować go w okolicach głowy). Szczególnie przydatny przy ograniczonej widoczności takiej, jak występuje w polskich jeziorach lub Bałtyku. Na powierzchni przydaje się szczególnie przy nurkowaniu nocnym zaznaczaniu miejsca wyjścia z wody oraz sygnalizowaniu do łodzi miejsca wynurzenia nurków (najlepiej w tym celu zamocować go u góry bojki sygnalizacyjnej).


marker LED nurkowanie, Strefa Divemastera
Świetlny marker LED – doskonały jako źródło zapasowego światła na nurkowaniach nocnych lub w ograniczonej widoczności. Do tego celu najlepiej posłuży wersja ze stałym światłem, zielonym lub białym). Dzięki niskiej cenie jest bardziej opłacalny od jednorazowych lightsticków (pałeczki świetlne). Wersję błyskającą (polecam tę z białym światłem) można użyć zamiast stroboskopu. Musimy jednak pamiętać, że na pewno będzie ona mniej efektywna i przy niskiej widoczności w tej funkcji słabo się sprawdzi. Cena: 29 pln (Scubatech) lub nowy DANowski.

 


Lusterko do sygnalizacji nurkowanie, Strefa Divemastera

 

 

Lusterko do sygnalizacji – kolejny środek sygnalizacji wizualnej. Przydaje się szczególnie w miejscach, gdzie jest duże nasłonecznienie. Egipt czy Chorwacja są tu doskonałym przykładem. Lusterko słabo sprawdzi się jako urządzenie sygnalizacyjne w polskich wodach. Może posłużyć do sygnalizacji zarówno na łódź jak i w przypadku poszukiwań z powietrza. Konieczne jest, żeby zaopatrzony był w celownik (dziurka pośrodku), ponieważ bez niego trudno jest odpowiednio skierować światło. Szczególnie jest to ważne gdy słońce jest nisko, a obiekt, którego uwagę chcemy zwrócić jest także nisko położony (np. łódź). Cena od: 20 pln (Vest – sklep internetowy).
 

 

 

 

Flara nurkowa, Strefa Divemastera
Flary – gdy już się zgubimy lub gdy z większej odległości musimy zasygnalizować o pomoc idealnie sprawdza się wodoodporny zestaw flar. Łatwy w użyciu, a w sytuacji zagrożenia, szczególnie na morzu może okazać się nieoceniony. Część flar wymaga skomplikowanej obsługi (wyjęcia naboju z tulejki transportowej i nakręcenia na lufę), co niestety może utrudnić ich użycie w sytuacji awaryjnej. Szczególnie w Polsce, gdy działamy najczęściej w grubych rękawicach może okazać się to niepraktyczne urządzenie. Preferowane rozwiązanie to flara, która po odbezpieczeniu gotowa jest od razu do użycia. Jedyna wada flar to fakt, że absolutnie nie wolno transportować ich samolotem. Idealne rozwiązanie dla Divemasterów na Bałtyku. Flary Nico Signal: 198 pln, dodatkowy magazynek od 99 pln (Kevisport).

 

 

RescueStreamer, Strefa Divemastera
W sytuacji, gdy jednak wybieramy się na nurkowanie samolotem przydatny może okazać się RescueStreamer®. To rozciągany na wodzie pomarańczowy pas długości 8 metrów, który zdecydowanie ułatwia zauważenie nurka z powietrza. Po spakowaniu zajmuje bardzo mało miejsca i idealnie zmieści się do kieszeni jacketu. RescueStreamer®. Cena: 33 Euro (DAN Europe).

rescueStreamer, Strefa Divemastera

 

 

 

 

Kaczor nurkowanie, Strefa Divemastera

 

 

 

 

 


Kaczor – świetny sprzęt zarówno do komunikacji pod wodą jak i sygnalizacji na powierzchni. Jako jego uzupełnienie powinniśmy zaopatrzyć się dodatkowo w gwizdek, ponieważ kaczor jest bezużyteczny w sytuacji braku powietrza, gdy musimy zwrócić na siebie uwagę na powierzchni. Producent: Seeman Sub HAMMERHEAD – cena: 299 pln.

 

 

 

 


Gwizdek – doskonale sprawdzają się modele dla trenerów, konieczne bezkulkowe. Trzeba wyposażyć go w pętelkę z gumki bądź sznurka. Dzięki temu trudno go będzie zgubić po wyjęciu z kieszeni. Część jacketów wyposażonych jest w nie standardowo.

Kołatka nurkowa, Strefa Divemastera

 

 

Kołatka (shaker) – alternatywą dla kaczora może być shaker. Służy jedynie do sygnalizacji pod wodą, ale dzięki niemu możemy skutecznie zwrócić uwagę grupy nurkowej.

 

bojka nurkowa, Strefa Divemastera

 

 

 

 

 

Przydatny zestaw, który obejmuje bardzo dobrą bojkę sygnalizacyjną (na zdjęciach), gwizdek, lusterko oraz light stick ma w swojej ofercie DAN. Poza wszystkimi spełnieniem omówionych wyżej parametrów bojkę po połączeniu dwóch pasków można wykorzystać jako kamizelkę ratunkową. Zestaw nazywa się Surface Signal Kit (kod: PKSAFETY) – cena: 77 Euro (DAN Europe).

 

 

Sprzęt ratowniczy:

maseczka resuscytacyjna DAN, Strefa Divemastera
Maska resuscytacyjna – element sprzętu, który łatwo zabrać do wody w kieszeni kamizelki lub suchego skafandra. W sytuacji, gdybyśmy musieli prowadzić sztuczne oddychanie na powierzchni zdecydowanie podnosi jego efektywność. Dzięki temu, że maska zakrywa usta i nos poszkodowanego mniej wody będzie dostawało się do jego dróg oddechowych. Maska powinna być wyposażona w pasek oraz podłączenie do tlenu, co będzie przydatne po wyciągnięciu nurka na powierzchnię. Niektóre modele masek wyposażone są w materiałowy filtr (np. Laerdal), który po zalaniu utrudnia przepływ powietrza. W przypadku takich masek najlepiej usunąć filtr zanim zaczniemy z nią wchodzić do wody. Maska resuscytacyjna DAN: 18 Euro (DAN Europe), Orange CPR: 50 pln (Kevisport).

 

 

apteczka DAN, Strefa DivemasteraApteczka – Podobnie jak skrzynka narzędziowa może mieć wiele wariantów. Zestaw minimum to bandaże, plastry, folia NRC oraz rękawiczki. Koniecznie musi być zapakowana w nieprzemakalną torbę lub walizkę. Jako, że apteczka podobnie jak skrzynka sprzętowa powinna być z nami zawsze dużo lepiej sprawdzają się wodoodporne walizki. Wtedy bez obawy o stan środków medycznych wewnątrz apteczki możemy zostawić ją w tobie bądź skrzynce z mokrym sprzętem nurkowym.   Bardzo ciekawymi opcjami gotowych apteczek dla nurków dysponuje DAN, a dodatkową zaletą jest to, że całość zapakowana jest do wodoodpornych walizeczek. Apteczki dla ratowników wodnych też sprawdzą się idealnie (R0-), jednak nie są one dostępne w wodoodpornych walizkach. Tak jak w przypadku skrzynki narzędziowej bardzo ważne jest regularne sprawdzanie jej zawartości, dat przydatności produktów i uzupełniania ewentualnych braków. Apteczka R0-: 360 pln (Kevisport), DAN First Aid Deluxe Plus Kit (kod. FAKDP): 131 Euro (DAN Europe).

 

Bojka SP, bojka ratunkowa, ratownicza bojka, Strefa Divemastera

 


 

Bojka ratownicza SP – po rozszyfrowaniu tego magicznego skrótu (SP – słoneczny patrol) wiemy doskonale jakie bojka może mieć zastosowania. Przydaje się szczególnie, gdy trzeba podpłynąć do spanikowanego nurka. Dzięki pasowi naramiennemu praktycznie nie ogranicza pływania i jest łatwa do holowania za ratownikiem. Cena: 87 pln (Kevisport).

 

 

 


Rzutka rękawowa, Strefa DivemasteraRzutka rękawowa – przydaje się, gdy trzeba pomóc nurkowi, który znajduje się w niewielkiej odległości od łodzi lub brzegu. Po rzuceniu lina rozwija się i poszkodowany może łatwo ją złapać i zostać doholowany do brzegu. Bardzo dobrze sprawdzają się bojki z obciążnikiem oblanym styropianem, ponieważ dzięki swojej wadze łatwiej jest je rzucić na większą odległość. Rzutki najczęściej wyposażone są w 25 metrowe linki, jednak celny rzut na taką odległość wymaga odrobiny praktyki. Rzutka rękawowa 25 m: 84 pln (Kevisport).

 

 


Zestaw tlenowy – rzadko kiedy oczekuje się od Divemastera, żeby posiadał własny zestaw tlenowy, ale na pewno powinien on rozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi typami zestawów oraz znać procedury ich użycia. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule dotyczącym wyboru zestawu tlenowego.

 

Pozostały sprzęt:

Narzędzie tnące – era noży typu Rambo powoli odchodzi w zapomnienie także w nurkowaniu. Nie zmienia to faktu, że Standardy sprzętowe dla Divemastera oraz zdrowy rozsądek nakładają na nas konieczność posiadania narzędzia tnącego. Szukamy narzędzia, które przy niewielkich gabarytach zapewniałoby skuteczne cięcie. Jednym z doskonałych, a bardzo niepozornych narzędzi jest EEZYCUT. Ma kilka sposobów mocowania, w tym rewelacyjne mocowanie na pasek komputera. Dzięki temu jest on bardzo łatwo dostępny. Koszt około 120 pln. Zobacz co to urządzenie potrafi:

See video


 

Skrzynka narzędziowa - zestaw minimum to: pasek do maski, pasek do płetwy z zapięciami, zaciski elektryczne, klucz nastawny, klucze ampulowe, dużo o-ringów oraz skrzynka. Sugerowałbym dwa zestawy: duży do umieszczenia na dużej łodzi lub w centrum/bazie nurkowej oraz mały podręczny zestaw, który zawsze będziemy mieli w swojej torbie lub skrzynce nurkowej. Najczęstsze awarie sprzętowe w nurkowaniu dotyczą pasków, węży oraz o-ringów i dzięki temu, że mamy ze sobą mały zestaw naprawczy pod ręką możemy sobie z nimi doskonale poradzić również bezpośrednio przed wejściem do wody.

PADI Roster, Lista nurkowa, Strefa Divemastera
 

Dive Roster / Lista nurkowa – tabliczka, która umożliwia zapisywanie par nurkowych oraz ich parametrów nurkowania. Sprawdza się dużo lepiej niż papierowe rejestry, gdyż nie straszna jej woda i zalanie. Zdecydowanie ułatwia kontrolę nad grupą nurkową i przebiegiem nurkowań, a także pomaga w uzupełnienia logbooków na koniec dnia nurkowego. Dzięki wysokiej jakości materiału zamiast pieczołowicie czyścić jej powierzchnię gumką można z łatwością użyć CIF-a i gąbki. Można też z łatwością wykonać własny roster używając płytki PCV wielkości A4 i markera. Trwałość i wygląd na pewno będą gorsze, ale za to jest to wersja bardziej ekonomiczna. Dive Roster PADI – cena: około 20 funtów brytyjskich. Można też posłużyć się polską wersją papierową dostępną do ściągnięcia tutaj.

 

 

 

Mała tablica sucho ścieralna – przydaje się bardzo do prowadzenia omówień nurkowania. Dla bardziej ambitnych może być wyposażona w zestaw kolorowych pisaków, ale dla tych którzy preferują rysunki schematyczne wystarczy jeden kolor. Nawet jeżeli wzbogacimy naszą odprawę o marne jakościowo rysunki będzie ona zdecydowanie lepsza i łatwiejsza do zapamiętania, niż taka opierająca się jedynie na tym co mówimy.

lornetka nurkowanie, Strefa Divemastera
 

Lornetka – szczególnie przydatna, gdy nadzorujemy nurkowanie z brzegu lub łodzi. Z większej odległości pozwala obserwować grupę (bojkę lub pęcherzyki powietrza), a także ocenić i policzyć nurków, jeżeli wynurzą się w znacznej odległości. Modele wodo- i wstrząso-odporne są wysoce zalecane. Pasek do powieszenia na szyję – obowiązkowy. Model: Delta Optical Entry 7x50 Cena: 219 pln (Lornetki.pl).

 

 

 

 

 


Gdzie kupować?

DAN Europe – katalog internetowy na stronie DAN Europe oraz wybrane DAN Business Partner. Wiele z materiałów PADI oraz DAN można kupić w Centrum Nurkowym Pijawka.

Kevisport – www.kevisport.pl

Lornetki.pl – sklep internetowy www.lornetki.pl

 

Znaczniki